• Pokój 43

XIX-wieczna chromolitografia w Antoninie

10.05.2014

XIX-wieczna chromolitografia w Antoninie.
 
Pałac Książąt Radziwiłłów w Antoninie wzbogacił swoje zbiory historyczne o barwną chromolitografię z XIX wieku wraz z tekstem w języku niemieckim, dotyczącym rezydencji Radziwiłłów.
Oba antykwaryczne starodruki pochodzą ze znanego dzieła „Wiejskie dwory, pałace i rezydencje szlachty pruskiej, wraz z rodziną królewską, rezydencjami letnimi, ogrodami przypałacowymi artystycznie wykonane z kolorowymi ilustracjami i tekstem” - wydanego przez Aleksandra Dunckera z Berlina w latach 1857-1883.
Zbiór ten stanowił 16. tomów, zawierających 960. kolorowych litografii w formacie 20x15 cm. Publikacja zawierała ok. 371. ilustracji pałaców i rezydencji w obecnych granicach Polski (w tym 52. z terenu Wielkopolski). Grafika zakupiona przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu wykonana została w technice chromolitografii (każdy kolor na wielobarwnej odbitce uzyskiwany był z innej płyty litograficznej) i naklejona na ozdobny karton z napisem Antonin, poza tym dołączono kartkę z krótką historią majątku i wykazem właścicieli Antonina.
A oto niektóre z fragmentów historycznego tekstu:
„Antonin. Prowincja Poznań - okręg administracyjny Poznań - Powiat Odolanów.”
...„Zamek Antonin położony jest pośrodku wielkiego parku ozdobionego okazałymi dębami, w które obfituje okolica, i do których należy szczególnie rzadki egzemplarz, prawdziwy dąb ogromny, który mógłby świętować swój jubileusz tysiąclecia.
Piękne i duże stawy okalają zamek, który stał się jednym z ulubionych miejsc rodziny książęcej w szczególności jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Luizy Pruskiej, po ślubie Księżnej Radziwiłł.
Tak pietyzm jej synów, obecnych właścicieli Księcia Wilhelma i Bogusława Radziwiłłów, obrał to ulubione miejsce pobytu ich matki na grób rodzinny, poprzez wzniesienie kaplicy w pobliżu zamku, gdzie w rodzinnej krypcie ostatnie miejsce spoczynku znalazły zarówno ziemskie szczątki jego budowniczego z małżonką, jak i ich odeszłych z tego świata dzieci...”
Barwna litografia z widokiem pałacu oraz tekst (starannie oprawiony) można oglądać w saloniku chopinowskim (oryginały) oraz w ramach ekspozycji archiwalnych zdjęć obiektu - przy wejściu na galerie (powiększone reprodukcje). Eksponowane starodruki to kolejna atrakcja dla miłośników pałacu jego historii oraz losów kolejnych właścicieli.